Významní rodáci Libčan a Želí
Matěj Kopecký (1775-1847)
Při zastávce kočovného vozu jeho otce se dne 24. února 1775 v Libčanech narodil obrozenský loutkář Matěj Kopecký. Byl vyučený hodinář, podomní obchodník, vysloužilý voják a komediant. Pro loutkářské povolání se definitivně rozhodl v roce 1819. Kopecký byl vlastenec, hrál česky a je přezdíván „patriarchou českého loutkářství“.
Velkou část života prožil v chalupě v Miroticích (Rybářská ul. čp. 112), kde působil v letech 1795 až 1836. Pak se přestěhoval do Přečína (místní část Vacova u Strakonic). Zde pokračoval v provozování loutkářských představení. Pomník Matěje Kopeckého z roku 1905 u kostela sv. Víta na hřbitově v Týně nad Vltavou.
Jeho hlavní témata byla Faust, český Honza, čerti a česká verze “kašpárka”. Původně nešlo o divadlo pro děti, ale o lidovou zábavu pro všechny věkové kategorie. Na jeho památku je v Libčanech každoročně pořádána loutkářská přehlídka O cenu Matěje Kopeckého.
Vojtěch Sedláček (1892-1973)
Vojtěch Sedláček se narodil jako nejmladší ze sedmi dětí v budově dnešního obecního úřadu v Libčanech, která byla postavena v roce 1877 jako škola. Jeho otec učitel Antonín Sedláček byl tehdy ředitelem místní školy.
Vojtěch Sedláček studoval na reálném gymnáziu v Hradci Králové. Jeho výtvarné nadání zaujalo profesora kreslení Antonína Hudce, který ho doporučil ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde studoval do roku 1919 na všeobecné škole vedené Janem Preislerem a od roku 1916 v grafické speciálce Maxe Švabinského. V roce 1918 složil zkoušky na středoškolskou profesoru kreslení a působil pak na gymnáziích jako profesor kreslení.
V roce 1925 se oženil s Marií Serbouskovou, textilní výtvarnicí v oboru paličkované krajky. O rok později odešel na zdravotní dovolenou. Začal pracovat jako samostatný umělec.
V Javornici v Orlických horách si se ženou zřídili ve stavení jejích rodičů letní byt, v němž pak každým rokem trávili většinu času od jara do zimy. V roce 1930 odešel Sedláček z vážných zdravotních důvodů na trvalý odpočinek, ale nepřestal malovat. Účastnil se mnoha výstav v Československu i v cizině. V roce 1933 si koupil prvního koně a vozík, jenž mu sloužil k vyjížďkám do okolí Javornice za malířskými motivy. V zimě pobýval v Praze ve svém bytě s ateliérem v Domě umělecké besedy.
V roce 1954 byl jmenován laureátem státní ceny, v roce 1959 národním umělcem a v roce 1962 obdržel Řád republiky.
Zdeněk Wirth (1878-1961)
Zdeněk Wirth se narodil v roce 1878 v bývalém libčanském pivovaru. Za svůj život vydal celou řadu vědeckých studií z oblasti umění, jako byly “Barokní gotika v Čechách”, “Kutná hora, město a jeho umění”, “Stará Praha”, “Státní hrady a zámky” a mnohé další. Byl jedním z našich nejpřednějších znalců teoretiků památkové péče.
Za své celoživotní dílo byl vyznamenám Řádem republiky. Akademik Zdeněk Wirth zemřel ve vysokém věku v roce 1961 v Praze.
Prof. Ing. Dr. Vlastimil Herout, Dr.Sc (1921-1999)
Profesor Herout se narodil v roce 1921 v Želí v čp. 10 (u Šrámů). Byl významným vědcem v oboru metabolismu rostlin. Výsledkem thruba jeho čtyřicetileté vědecké činnosti byla izolace, charakterizace a určení struktury více než 200 nových složek přírodního materiálu. U mnohých šlo o světová prvenství. Dlouhá léta působil v dnešním Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Byl nositelem celé řady významných ocenění a za své dílo v oboru získal i řadu mezinárodních ocenění včetně ROYAL Academia Londýn a prestižní ocenění Academia NEW YORK. Zemřel 28.6.1999.